علامه طباطبایی
شنبه - 2020 آگوست 08 - 19 ذيحجه 1441 - 18 مرداد 1399
429رکورد در مدت زمان 0.062ثانیه
عبارت مورد جستجو :
این نوشتار، وحدت موضوعی در نگاه علامه طباطبایی و محمد رشید رضا در تفسیر المیزان و المنار را به بحث نشسته است، طرح پرسش های سه گانه در تناسب آیات و سوره های قرآن، گذار شتاب آلود به پیشینه دیدگاه مفسران و قرآن پژوهان در وحدت موضوعی و تعریف سوره های قرآن ورودی مطلب را فراهم آورده است. لایه های شش گانه وحدت موضوعی در قرآن از نگاه المنار و المیزان اسلوب و شیوه المیزان و المنار در موضوع یابی سوره ها، ساحت های اختلاف المیزان و المنار در موضوع یابی، ساختار بندی مطالب، پیوست مفهومی سوره های پیاپی، بر شماری خلأها و کاستی های تصویر وحدت موضوعی سوره های قرآن از منظر علامه طباطبایی و رشیدرضا مباحث محوری و عناصر اصلی این پـژوهش را سامان داده است.
مرحوم علامه، قرآن، احادیث و روایات را منبع مستقل و اصیلی برای عرفان جامع می‏ دانند و عرفان قرآنی و اهل بیت علیهم‏السلام ؛ یعنی وصول به مقام شهود حق در عالم و آدم را بر روی همه آدمیان و طبقات و صنوف، گشوده می‏داند و هر کس را طبق ظرفیت وجودی، تلاش، جهاد و اجتهادش از حقایق معنوی بهره‏مند می‏نماید.
شهید راه اندیشه درترسیم جایگاه والاى آن تفسیر مى نویسد: (کتاب تفسیر علامّه یکى از بهترین تفاسیرى است که براى قرآن مجید نوشته شده است. من مى توانم ادّعا کنم که این تفسیر از جنبه هاى خاصى بهترین تفسیرى است که در بین شیعه و سنّى از صدراسلام تا امروز نوشته شده است.) 1 با این همه, عظمت اثر و والایى مقام پدید آورنده آن, مانع نخواهد شد که ما ظرف تمنّا و تحقیق را در بحر موج خیز آن رها سازیم و به قدر توان, گواراى معرفت و زلال رهنمود برگیریم.
(المیزان) تفسیرى است که خواسته است با ملاکهاى منطقى و مورد قبول اندیشه هاى سلیم, به فهم قرآن همّت گمارد و پیش فهمهاى کلامى و فلسفى را بر آیات بارنکند و همین ویژگى است که مى تواند المیزان را در فضایى گسترده تر از محافل علمى شیعه مطرح سازد و اندیشمندان اهل سنت را به تأمّل وتفکّر در آن وا دارد.
جایگاه سیاق در المیزان 6 اردیبهشت 1395 10:18
براى دستیابى به دیدگاههاى تفسیرى ودریافت پیام قرآن, دست کم در کنار چند تفسیر مهم, نگریستن در تفسیر (المیزان) ضرورى به نظر مى رسد. ویژگیهاى این تفسیر گوناگون است و برخى ازآنها در تفاسیر دیگرکم تر دیده مى شود.
در این مقال، برآنیم تا نظریه سوم در باب آفرینش انسان را که مختار علامه طباطبایی در تفسیرقیم المیزان است، تشریح کنیم و ایرادهایی که برآن وارد شده ، نقد وبررسی کنیم.
عشق و شور به تحصیل و تکامل استاد را بر آن داشت که از شهر خویش رو به سوی، سینای اسرار «نجف اشرف» هجرت کند. تااز شراب عشق علی ـ علیه السلام ـ جامی نوشیده و طریق معرفت و راه رستگاری را بهتر و بیشتر بپیماید.
آنچه می آید چکیده بیانات آیت الله عبدالله جوادی آملی است که در همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان» درباره شخصیت و ویژگی های علمی و اخلاقی ایشان ایراد فرموده اند.
همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان»، روز پنجشنبه۲۲/۸ با پیام حضرت آیت الله جوادی آملی و سخنرانی آیت الله مصباح یزدی آغاز شد و روز جمعه به کار خود پایان داد. دومین روز از همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی در المیزان از صبح روز جمعه در موسسه امام خمینی(ره) آغاز شد و این همایش جمعه شب در دارالقرآن علامه طباطبایی که پیش از این منزل این مفسّر بزرگ بوده است با سخنرانی حضرت آیت الله العظمی سبحانی به کار خود پایان داد. در این همایش دو روزه حضرات آیات اعرافی ، استادی ، آصفی و حجج اسلام دکتر احمد واعظی و رجبی ایراد سخنرانی کردند. همچنین ۵۵ مقاله برگزیده از ۵۸۰ مقاله ارسال شده به دبیرخانه، در قالب کمیسیون های تخصصی «هستی شناسی و معرفت شناسی»، «قرآن شناسی و حدیث شناسی»، «دین شناسی»، «مطالعات علوم انسانی»، «مطالعات علوم اجتماعی»، «مقالات عربی» و «مقالات انگلیسی»، توسط اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی حوزه و دانشگاه ارائه شد.
بیانات آیت الله مصباح یزدی در همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان
  • تعداد رکوردها : 429

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12