علامه طباطبایی
شنبه - 2020 آگوست 08 - 19 ذيحجه 1441 - 18 مرداد 1399
429رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
گفت و گو با استاد سیدهادی خسروشاهی در روزهایی صورت گرفت که در بستر بیماری بود. اما نام علامه طباطبایی باعث شد تا وی که سال های زیادی را با ایشان زیست داشته اند، متقاعد کند تا با مجله پنجره هم کلام شود.
در گفت و گوی زیر که از طرف تلویزیون در روز تشیع پیکر استاد مطهری در قم با علامه طباطبایی انجام شده، حضرت علامه طباطبایی(ره)، ضمن تأکید بر وجوه ناب شخصیتی استاد مطهری، شهادتش را ضایعه ای بزرگ می شمرد. نکته قابل توجه گریه شدید علامه طباطبایی در زمانی است که مجری از احساس او بعد از شهادت استاد مطهری می پرسد.
رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی می گوید: زمانی که به قم رفتم و کلاس هایم با علامه طباطبایی آغاز شد، ازدواج کردم، اما در قم همه زندگیم علامه طباطبایی بود.
«مرگ حق است؛ همه باید بمیریم؛ من برای مرگ همسرم گریه نمی کنم. گریه من برای صفا، کدبانوگری و محبت های خانم است؛ ما زندگی پر فراز و نشیبی داشته ایم. در نجف اشرف با سختی هایی مواجه می شدیم که من از حوایج زندگی و چگونگی اداره آن بی اطلاع بودم. در طول مدت زندگی ما هیچ گاه نشد که خانم کاری بکند که من حداقل در دل بگویم کاش این کار را نمی کرد.»
این پرسش در اذهان بسیاری هست که چرا حضرت علامه، در اواخر عمر مبارک خویش، سروده های خود را از اطرافیان بازخواستند و همه را یکجا از میان بردند؟
این مقاله درصدد است با محوریت آیه 56 سوره «ذاریات»، که درباره هدف آفرینش است، چگونگى تفسیر غرر بودن و نقش کلیدى آن را در تفسیر دیگر آیات در تفسیر المیزان بررسى کند.
فرمودند: مدتی بود که من دعایی را می خواندم که درباره آن دعا آمده بود: هرکس این دعا را بخواند،خداوند متعال گنجی را نصیب او می کند،معلوم شد که دعای من مستحاب شده
مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با ذکر خاطرهای از تواضع علامه طباطبایی گفت: باید تلاش کنیم تا ما نیز به این درجه رسیده و همواره تواضع داشته باشیم.
تفسیر علمى در المیزان 6 اردیبهشت 1395 10:40
در نوشتار پیش رو که به منظور آشنایى با دیدگاه هاى علامه درباره تفسیر علمى سامان یافته است, تفسیر المیزان محور و مرجع قرار گرفته است و تلاش شده دیدگاه هاى علامه تنها با توجه به این تفسیر عرضه گردد.
جستارهاى ادبى در المیزان 6 اردیبهشت 1395 10:38
این تحقیق به عنوان گامى کوتاه در کنار همه تلاشهایى که پیش از آن صورت گرفته است و یا پس از آن صورت خواهد گرفت, متواضعانه در صدد نمودن بخشى از دقتها و کنکاشهاى المیزان در میدان مباحث لغوى و بلاغى است.
  • تعداد رکوردها : 429

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12