علامه طباطبایی
سه شنبه - 2018 ژولاي 17 - 5 ذيقعده 1439 - 26 تير 1397
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203011
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1395 12:16
تعداد مشاهدات : 650

سید محمد علی موحد ابطحی

سید محمد علی موحد ابطحی (۱۳۰۹ش/۱۳۴۹ق اصفهان- ۱۳۸۱ش/۱۴۲۲ق تهران) فقیه، رجالی، محدث و از مراجع تقلید شیعه در قرن چهاردهم هجری شمسی. او از علماء بسیار پر کاری بود که در علم رجال، علم حدیث، علم فقه و تفسیر قرآن صاحب نظر بود.

سید محمد علی موحد ابطحی (۱۳۰۹ش/۱۳۴۹ق اصفهان- ۱۳۸۱ش/۱۴۲۲ق تهران) فقیه، رجالی، محدث و از مراجع تقلید شیعه در قرن چهاردهم هجری شمسی. او از علماء بسیار پر کاری بود که در علم رجال، علم حدیث، علم فقه و تفسیر قرآن صاحب نظر بود.

زندگی نامه و خاندان

سید محمد علی موحد ابطحی در ۲۸ صفر ۱۳۴۹ قمری در اصفهان متولد شد و در شب میلاد امیر المؤمنین علی (سیزدهم رجب) سال ۱۳۸۱ در بیمارستانی در تهران وفات یافت. پیکر او در تهران تشییع شد و در قم در حسینیه ایشان دفن گردید.

خاندان

پدر ایشان؛ آیه الله سید مرتضی موحدابطحی بود که در اصفهان به تدریس دروس حوزوی، وعظ و خطابه و ارشاد، و طبابت طب سنتی می پرداخت و بیماری علامه محمدحسین طباطبایی را درمان کرده بود. آرامگاه ایشان در جعفریه شهر اصفهان قرار دارد. مادرایشان دختر آیه الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی، صاحب کتاب معروف مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم بود.[۱] برادران او آیه الله سیدمحمدباقر موحد ابطحی، حجه الاسلام والمسلمین سید علی، حجه الاسلام سیدمحمدرضا، حجه الاسلام سیدحجت، حجه الاسلام سیدحسن، حجه الاسلام سیدحسین هستند. پدر همسرایشان مرحوم حاج حسن کافی از تجار قدیم اصفهان بود که پس از خواندن دروس رسائل و مکاسب در حوزه علمیه به تجارت روی آورد.

تحصیلات

وی در هشت سالگی به تحصیل علوم دینی روی آورد و پس از فراگیری علوم مقدماتی، در پانزده سالگی به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد. سپس در قم در درس های خارج آیات عظام شرکت جست و در علوم عقلی و نقلی به مدارج بالایی دست یافت. وی در سال۱۳۳۳ در حالی که به درجه اجتهاد رسیده بود برای تکمیل تحصیلاتش به نجف اشرف هجرت کرد و در محضر علمای حوزه علمیه نجف به شاگردی پرداخت. وی در سال ۱۳۵۳۳ش پس از بیست سال تحصیل و تدریس در نجف، به اصفهان بازگشت و درسال ۱۳۶۷ش به قم هجرت نمود و بساط تحقیق، تألیف و تدریس را در حوزه عملیه قم گسترانید.

اساتید

• در اصفهان: سید مرتضی موحد ابطحی، عباس ناصح، سید آقا جان، سید محمد طبیب زاده، سید آقا جان، شیخ محمود مفید، سید محمد باقر حسینی سدهی، شیخ هبه الله هرندی، سید عبد الحسین طیب، حاج آقا رحیم ارباب، میرزا رضا کلباسی، شیخ محمد باقر قزوینی، سید ابوالقاسم طبیب (طب)، حاج میرزا علی آقا شیرازی (طب)

• در قم: آیه الله بروجردی، آیه الله سید محمد حجت کوه کمری، علامه طباطبایی.

• در نجف: آیات سید محسن حکیم، سید عبدالهادی شیرازی، سید جمال الدین گلپایگانی، سید محمود شاهرودی، سید ابوالقاسم خویی

اجازات

• دریافت اجازه: وی از علما و آیات عظام از جمله بروجردی، امام خمینی، محقق داماد، گلپایگانی، خوانساری، اراکی، مرعشی نجفی، حکیم، شیرازی، خوئی، شیخ آقا بزرگ تهرانی و برخی از علمای مذهب زیدیه اجازه روایت یا اجازه اجتهاد داشت.

• صدور اجازه: ایشان پس از استجازه آیه الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی برای ایشان اجازه صادر کرده اند.

شاگردان

آیت الله مددی، آیت الله سید محمدباقر حکیم (شهیدمحراب)، حسن نظام الدین، محقق یزدی، مهدی حائری قزوینی.

آثار

از او یکصد و چهل و پنج عنوان کتاب در علوم تفسیر و فقه، اصول و رجال، حدیث، تاریخ، کلام و فلسفه و سایر مسائل اسلامی بر جای مانده و بنا به گفته و صی ایشان، شماره دست نویس های ایشان به بیش از هزار عدد می رسد.

آثار منتشر شده

1. تهذیب المقال فی علم الرجال (۵ جلد به چاپ رسیده و ۵ جلد آن هنوز چاپ نشده است)

2. رساله فی آل اعین

3. تاریخ آل زراره

4. شرح وسائل الشیعه (۲ جلد ازآن پس از فوت ایشان به چاپ رسید)

5. مسائلی از فقه شیعه

6. بررسی و نقد و تحلیل فقهی پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

7. مناسک حج و عمره

پانویس

1.  مصاحبه با آیت الله حاج سید مرتضی موحد ابطحی اصفهانی. مجله حوزه، شماره ۵۸، مهر و آبان ۱۳۷۲ صفحات ۱۹ تا ۴۶

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12