علامه طباطبایی
سه شنبه - 2018 ژولاي 17 - 5 ذيقعده 1439 - 26 تير 1397
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201892
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1395 20:6
تعداد مشاهدات : 309

بهره گیری علامه از یافته های مسلم علوم تجربی در تفسیر قرآن

از نظر علامه معجزه حادثه ای برخلاف حکم قانون و عقل نیست. معجزه، حادثه ای برخلاف جریان عادی طبیعت است. یکی از واقعیت های علم امروز این است که قرآن گوی سبقت را از همه پژوهش های علمی ربوده است و این همان معجزه قرآن است و در بحث های علمی، علامه معتقد بود این معجزه جریان دارد.علی شریفی عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه علامه طباطبایی گفت: " منظور از  تفسیر علمی استخدام علوم برای فهم بهتر قرآن است به عبارت دیگر از یافته های قطعی علمی بتوانیم برای فهم بهتر آیات بهره بگیریم".

وی در ادامه در خصوص شرایط خاص تفسیر علمی گفت: برای اینکه مفسر بتواند از قرآن تفسیر علمی ارائه بدهد باید انگیزه مناسب داشته باشد و به هدف اصلی قرآن توجه کند و از تاویل های نادرست پرهیز کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: علم از نظرگاه علامه چگونه تعریف می شود؟ به نظر علامه قرآن در آیات بسیاری علم و دانش را ستوده است و مردم را با بیان رسا به فراگیری آن و ترک جهل دعوت کرده است تاکیدی که در علم آموزی وجود دارد در هیچیک از ادیان آسمانی وجود ندارد. علامه جدایی مطلق علم و دین را قبول نداشت و بر این باور بود که بین علم و دین رابطه تنگاتنگی وجود دارد. 
علی شریفی در خصوص اعجاز علمی قرآن از نظر علامه گفت: از نظر علامه معجزه حادثه ای برخلاف حکم قانون و عقل نیست. معجزه، حادثه ای برخلاف جریان عادی طبیعت است. یکی از واقعیت های علم امروز این است که قرآن گوی سبقت را از همه پژوهش های علمی ربوده است و این همان معجزه قرآن است و در بحث های علمی، علامه معتقد بود این معجزه جریان دارد.
وی در ادامه گفت: علامه معتقد بود روش تفسیر علمی تطبیق است نه تفسیر. پیامبر اسلام(ص) و ائمه از روش تفسیر علمی استفاده نمی کردند؛ چرا معتقد به روش آیه به آیه بودند و در تفسیر های دیگر مطالبی به قرآن اضافه می شود و لازمه تفسیر علمی قرآن نیاز قرآن به چیزی غیر از آن است. 
شریفی ادامه داد: علامه در تفسیر المیزان از یافته های علوم جدید برای تفسیر آیات استفاده کرده است و همه اقسام تفسیر علمی را مردود نمی کند. علامه در تفسیر المیزان به علوم تجربی توجه ویژه داشتند به خصوص نظر بیگ بنگ که خلاصه آن این است با نگاه به اطرافمان، نشانه هایی می بینیم که حاکی از آن است که جهان در انبساط است و باید در گذشته کوچک تر و داغ تر بوده باشد. اگر از این موضوع، یک نتیجه گیری منطقی صورت دهیم به معنای آن است که تمام گیتی ممکن از یک تک نقطه آغاز شده است. در یک احتراق لحظه ای، زمان، فضا و ماده همگی با هم در یک گوی آتشین کیهانی به وجود آمده اند. خیلی تدریجی در طول ۱۳٫۸۲ میلیارد سال، این ابر چگال داغ، متورم شده و سرد گردیده است و در نهایت متلاشی شده و کهکشان هایی که بر آسمان امروز ما نقطه گذاری شده اند به وجود آورده است.
وی اظهار کرد: علامه به صورت تلویحی نظر بیگ بنگ را تائید می کند و در واقع علامه در تفسیر آیه ۷ سوره هود با نظر بیگ بنگ همسو می شود.
«
وَهُوَ الَّذِي خَلَق السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاء لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَلَئِن قُلْتَ إِنَّكُم مَّبْعُوثُونَ مِن بَعْدِ الْمَوْتِ لَيَقُولَنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِنْ هَذَا إِلاَّ سِحْرٌ مُّبِينٌ: 
و اوست كسى كه آسمان ها و زمين را در شش هنگام آفريد و عرش او بر آب بود تا شما را بيازمايد كه كدام‏يك نيكوكارتريد و اگر بگويى شما پس از مرگ برانگيخته خواهيد شد قطعا كسانى كه كافر شده‏ اند خواهند گفت اين [ادعا] جز سحرى آشكار نيست (هود/۷ )
شریفی در آخر گفت: علامه قرآن را کتاب علم نمی داند بلکه آن را کتاب هدایت معرفی می کند، ولی با اعجاز علمی قرآن موافق هست. به نظر وی تفسیر علمی به معنای تطبیق و تحمیل فرضیات نیست. علامه بر این باور بود که می توان از یافته های مسلم علوم تجربی طبق شرایطی برای تفسیر قرآن بهره گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12